Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Ce înseamnă pentru tine legea avertizorilor de integritate?

What does the whistleblower law mean to you?

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Legea avertizorilor de integritate a intrat în vigoare la 17 decembrie 2021. Aceasta impune tuturor statelor membre UE să transpună Directiva în legislația națională. Să vedem ce înseamnă această nouă lege a avertizorilor de integritate pentru compania ta.

În acest ghid vom acoperi:

 • Scopul directivei 
 • Cui se aplică legea avertizorilor 
 • Cine este protejat de lege 
 • Ce înseamnă pentru organizații 
 • Ce se întâmplă dacă organizațiile nu se aliniază cerințelor
 • Termenele limită de implementare 

Care este scopul Legii avertizorilor de integritate?

Scopul legii avertizorilor de integritate este de a crea o protecție mai completă persoanelor care dezvăluie informații pe care le primesc într-un context profesional, cu privire la infracțiuni și încălcări ale legislației UE. Domeniile acoperite de aceasta includ: Achiziții publice, servicii financiare, prevenirea spălării banilor, siguranța produselor, siguranța transporturilor, protecția mediului, securitatea nucleară, sănătatea publică, siguranța alimentelor, protecția consumatorilor și protecția datelor cu caracter personal. 

Pe baza Directivei, UE dorește ca statele membre să adopte legi naționale care să ofere protecție avertizorilor împotriva represaliilor. 

Cui se aplică legea?

Companii, organizații și autorități guvernamentale care operează în UE și au peste 50 de angajați, și municipii cu peste 10.000 de locuitori. Aceasta se aplică și companiilor de orice dimensiune care furnizează servicii financiare sau sunt expuse riscului de spălare a banilor. 

Prevederile legilor naționale privind avertizorii de integritate pot depăși cerințele stabilite de Directivă. De exemplu, Republica Cehă aplică legea companiilor cu minim 25 de angajați, iar Suedia include municipii cu mai puțin de 10.000 de locuitori. 

Pe cine protejează legea avertizorilor de integritate?

Legislația prevede acoperirea mai multor categorii decât doar aceea a angajaților. Include, de asemenea, foști angajați, acționari, voluntari, stagiari, candidați la posturi în companie, persoane aparținând organului administrativ, de conducere sau de supraveghere al unei companii. Persoanele care ajută avertizorul sunt, de asemenea, acoperite de această protecție. 

Avertizorii vor fi protejați dacă consideră că, la momentul raportării, existau motive să creadă că informațiile despre abatere sunt adevărate și se aplică încălcărilor legislației UE. 

Ce înseamnă noile reguli pentru organizații?

O cerință cheie a directivei este ca organizațiile (care îndeplinesc criteriile menționate mai sus) să creeze canale interne de raportare securizate. 

Aceste canale de raportare trebuie:

 • Să fie sigure 
 • Să garanteze confidențialitatea sau anonimatul avertizorului  
 • Să aibă un proprietar desemnat
 • Să fie ușor accesibile cu detalii clare despre desfăsurarea procesului 
 • Să permită atât raportarea scrisă, cât și orală 
 • Să documenteze toate rapoartele 
 • Să îndeplinească standardele de siguranță și cerințele GDPR 

Organizațiile trebuie, de asemenea, să confirme primirea avertizării în termen de șapte zile și să asigure feedback către alertor în termen de trei luni. 

Ce se întâmplă dacă organizațiile nu se conformează legii?

Directiva nu specifică sancțiuni, dar impune ca legile statelor membre privind avertizorii să îi sancționeze pe cei care împiedică avertizările, încalcă confidențialitatea sau aplică represalii avertizorilor. 

Legea suedeză privind avertizarea de integritate prevede ca „dacă angajatorul obstrucționează alertarea sau aplică represalii, este posibil să fie nevoit să plătească despăgubiri pentru pierderile suferite și pentru această obstrucționare”. 

De asemenea, este interesant de remarcat faptul că unele proiecte de lege, cum ar fi în Franța și Polonia, sugerează propunerea de sancțiuni severe, cum ar fi închisoarea, dacă o organizație încalcă noua lege. 

Există termene limită?

Directiva UE privind avertizarea de integritate a intrat în vigoare la 17 decembrie 2021, termenul limită impus de Uniune fiind deja expirat.

Doar Danemarca și Suedia au respectat acest termen limită, dar nu solicită organizațiilor să aibă deocamdată canale de raportare implementate. În Suedia, organizațiile cu 250 sau mai mulți angajați au până la 17 iulie 2022 pentru a face acest lucru. 

Directiva UE impune organizațiilor cu 50 până la 249 de angajați să aibă un canal de raportare până la 17 decembrie 2023. 

Nu este clar ce termen limită vor impune alte state membre până când legile naționale privind avertizorii nu vor fi transpuse. 

Pregătește-te acum pentru noua lege! Iată funcțiile sistemului de avertizare Whistlelink sau solicită un Demo pentru a afla mai multe. 

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88