Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Începeți să implementați politica de avertizare de integritate

Get started with whistleblowing: A group of people talking.

Cu acest ghid simplu, veți dobândi imediat informațiile esențiale necesare pentru a demara politica de avertizare de integritate.

Introducere

Începeți prin a separa procesul de implementare în următoarele trei etape ușor de gestionat. Dacă nu ați implementat niciuna dintre etape, citiți în continuare pentru a afla ce implică fiecare dintre ele. Dacă ați finalizat deja una sau două etape, este excelent.

1. Politica de avertizare de integritate – ce este aceasta

O politică de avertizare de integritate oferă instrucțiuni privind modul în care informarea neregulilor este gestionată într-o organizație, și indică faptul că tratați cu seriozitate îngrijorările angajaților. Nu există nicio politică universal valabilă, însă există câteva bune practici de bază care trebuie incluse, pe care le vom parcurge aici.

 • De ce

Exprimați clar motivul pentru care există setul de indicații cuprinse în politica de avertizare de integritate și care sunt beneficiile unui sistem de raportare. Arătați că vă implicați în ascultarea îngrijorărilor angajaților, creând un mediu accesibil și sigur pentru exprimarea acestora.

 • Cine

Avertizarea cu privire la conduita necorespunzătoare nu se limitează la angajații actuali, prin urmare, puteți include pe oricine se încadrează în politica de avertizare de integritate a companiei. De exemplu, parteneri, furnizori, membri ai consiliului de administrație, foști angajați, candidați la posturile disponible, etc.

 • Ce

Utilizați această secțiune pentru a arăta ce aspecte se pot semnala. Ajutați oamenii să înțeleagă diferența între semnalarea unei probleme grave și efectuarea unei reclamații personale. De asemenea, specificați clar că nu vor exista repercusiuni pentru avertizori.

 • Cum

Oferiți detalii despre modul de raportare a îngrijorărilor și de gestionare a informațiilor. Oferiți-le angajaților mai multă încredere, ajutându-i să înțeleagă cum se desfășoară procesul de avertizare de intergitate și care sunt măsurile luate pentru protecția lor.

2. Alegeți modul de gestionare a avertizărilor de integritate

Stabilirea unei politici de avertizare de integritate reprezintă un excelent punct de plecare.

Directiva UE privind avertizarea de integritate impune companiilor să creeze și să gestioneze canale de raportare sigure, care să mențină anonimă identitatea avertizorului, pentru a pune la dispoziția celor interesați o modalitate de a divulga informații despre activități ilegale, în condiții de siguranță. De exemplu, în scris, prin intermediul unei platforme online sau al unei postări fizice și/sau verbal, prin telefon sau printr-un sistem de mesagerie.

Indiferent de metoda aleasă, canalul dvs. de raportare trebuie să ofere următoarele:

 • Securitate
 • Anonimat
 • Accesibilitate
 • Feedback
 • Un titular desemnat
 • Respectarea termenelor limită stabilite
 • Conformitatea cu RGPD

Sistemele online, cum este Whistlelink, sunt concepute pentru a asigura toate aspectele de mai sus. Cumpărând o licență veți avea un site de informare gata configurat, pe care puteți începe să îl utilizați imediat.

3. Comunicarea internă a politicii de avertizare de integritate

După ce ați implementat această politica și canalele de raportare pentru gestionarea rapoartelor, ultima etapă este să informați angajații și celelalte părți interesate.

Din păcate, această etapă este adesea trecută cu vederea sau slab executată.

Comunicarea eficientă și regulată este esențială pentru asigurarea unui mediu deschis și încurajator.  O cultură care promovează exprimarea deschisă are mai multe șanse să insufle încredere și să încurajeze angajații să dezvăluie o abatere. Cel mai frecvent modalitățile de comunicare sunt:

 • Intranetul companiei
 • Buletinul informativ sau anunțurile prin e-mail ale companiei
 • Aviziere sau pereți pentru proiectare video
 • Ședințe sau alte evenimente interne
 • Sesiuni de instruire
 • Manualul angajaților

Dacă doriți să aflați mai multe despre comunicarea prin canalul de avertizare sau despre implementarea acestuia, nu ezitați să ne contactați, iar echipa noastră vă va răspunde cu plăcere la întrebări.

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi

Ți-a plăcut?
Trimite și altora

Directiva Whistleblowing explicată

Maria Boboc, Whistlelink Territory Manager, România

Sistemul Whistlelink
în românește

Încearcă Whistlelink gratis o lună

Noua lege de
Whistleblowing

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Ancheta internă a presupusei abateri corporative
Avertizările de integritate în transport și logistică
6 sfaturi pentru a crea o politică bună a avertizorilor

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

+34 683 530 248