Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Lista termenilor de Whistleblowing - Partea 1

whistleblowing

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Fraudă, corupție, etica în afaceri și chiar linii telefonice de avertizare, sunt doar câteva dintre cuvintele pe care le auzim atunci când discutăm despre subiectul avertizării de integritate sau Whistleblowing. Dar ce înseamnă toate acestea?

Aflați în acest glosar care culege cei mai comuni termeni și practici asociate cu avertizarea de integritate.

Aceasta este prima parte a glosarului nostru, poți citi a doua parte aici.

Raportare anonimă

O raportare anonimă este dezvăluirea informațiilor despre abateri printr-un canal de raportare securizat, fără a fi nevoie să se furnizeze informații personale, nici măcar persoanei care gestionează raportul.

Mită

Când o persoană sau o organizație oferă bani, un cadou, un serviciu sau alt beneficiu similar unei alte persoane, pentru a o convinge să facă ceva în favoarea ei. Mita poate fi ilegală sau lipsită de etică.

Etică de afaceri

Cunoscută și sub denumirea de etică corporativă, se referă la ceea ce este moral corect, greșit sau adecvat la locul de muncă. Etica în afaceri se bazează pe valori și standarde de bază care stabilesc conduita pentru ghidarea deciziilor și acțiunilor. O încălcare a acestei etici ar putea fi o chestiune din sfera avertizării de integritate.

Codul de conduită

Acestea sunt linii directoare pentru modul în care o organizație își desfășoară activitatea, într-un mod responsabil din punct de vedere etic, social și ecologic. Codul poate fi dezvoltat de compania însăși sau creat de experți.

Conformitate

În sensul afacerilor, conformitatea înseamnă îndeplinirea regulilor, standardelor sau politicilor stabilite de companie sau de lege. De exemplu, tuturor organizațiilor din UE, cu peste 50 de angajați, li se cere să respecte cerințele Directivei UE privind avertizarea de integritate – vezi mai jos.

Raportare confidențială

Confidențialitatea înseamnă păstrarea în secret a datelor sensibile, cu excepția cazului în care proprietarul informațiilor își dă consimțământul pentru ca acestea să fie partajate. Raportarea confidențială este atunci când cineva face un raport de avertizare cu înțelegerea că identitatea sa nu va fi dezvăluită în afara celor autorizați să o cunoască sau acolo unde este necesar din punct de vedere legal.

Conflict de interese

Acest lucru se întâmplă atunci când o persoană sau o entitate se confruntă cu alegerea între propriile interese personale și cele ale îndatoririlor sau responsabilităților profesionale.

Guvernanța corporativă

Aceasta se referă la modul în care o companie este direcționată și controlată printr-un sistem de reguli, practici și procese. Dacă este încălcat, ar putea fi raportat printr-un canal de avertizare.

Corupţie

Abuz de influență sau poziție de putere în scop personal. A oferi sau a primi un cadou cu scopul de a influența o decizie este corupție.

Protejarea datelor

Datorită GDPR (vezi mai jos), este necesar ca organizațiile să protejeze datele pe care le colectează, le stochează sau le folosesc, care ar putea identifica o persoană sau alte informații sensibile, în formă digitală sau fizică. Protecția datelor este crucială atunci când se folosește un sistem de avertizare, deoarece informațiile furnizate de avertizor trebuie procesate în conformitate cu cerințele legii.

Discriminare

La locul de muncă, discriminarea este atunci când o persoană sau un grup este tratat negativ din cauza sexului, vârstei, etniei, dizabilității, orientării sexuale, religiei, opiniilor politice sau a altor motive.

Criptare

Criptarea este atunci când informațiile sunt convertite în date (cod) care nu pot fi citite de nimeni altul decât destinatarul. Criptarea este o modalitate de a asigura protecția datelor.

Directiva UE de avertizare de integritate (Whistleblowing)

O directivă a UE care cere tuturor statelor membre să transpună o lege privind denunțarea de nereguli, și care protejează persoanele care raportează abateri profesionale. Acest lucru presupune ca organizațiile cu peste 50 de angajați să implementeze un canal de avertizare de integritate sau Whistleblowing.

Aflați mai multe despre impactul Directivei asupra organizațiilor.

Avertizarea externă

Atunci când cineva raportează o conduită incorectă în afara unei organizații. Acest lucru poate fi adresat unei agenții guvernamentale sau mass-media printr-un canal de raportare extern. Avertizorii pot apela la avertizarea externă dacă au încercat să raporteze intern, dar nu au primit un răspuns, le este frică de represalii sau organizația nu are un canal de whistleblowing.

Fraudă

Când cineva induce în eroare în mod intenționat pe altcineva sau anumite sisteme, cu scopul de a obține un avantaj nedrept sau ilegal. Întrucât frauda este o încălcare a legii, organizațiile sunt încurajate să aibă mecanisme eficiente de raportare pentru a o detecta.

GDPR

Regulamentul general privind protecția datelor (GDPR) este o lege a UE privind protecția datelor și a confidențialității care a intrat în vigoare la 25 mai 2018. Acesta reglementează utilizarea și manipularea datelor cu caracter personal în cadrul Uniunii. Organizațiile trebuie să țină cont de GDPR atunci când gestionează rapoartele de avertizare.

Hărțuirea

Definită ca un comportament care încalcă demnitatea cuiva, este legată de discriminare, gen, identitate, etnie, religie, dizabilitate, orientare sexuală sau vârstă. Poate fi la adresa unui individ sau unui grup de indivizi.

Vrei să afli mai multe despre avertizarea de integritate și canalele sigure? Citește mai multe despre legea avertizorilor de integritate a UE aici și pe EUR-Lex.

Cauți un canal de avertizare de integritate sigur? Citește mai multe aici.

Vrei să discutăm mai multe despre un canal de avertizare de integritate sigur pentru organizația ta?

Contactează-ne sau cere un Demo gratis!

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88