Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Lista termenilor legați de Whistleblowing - Partea a 2-a

whistleblowing

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Fraudă, corupție, etica în afaceri sau linii telefonice de avertizare, sunt doar câteva dintre cuvintele pe care le auzim atunci când discutăm despre subiectul avertizării de integritate sau whistleblowing. Dar ce înseamnă toate acestea?

Aflați în acest glosar care culege cei mai comuni termeni și practici asociate cu avertizarea de integritate.

Aceasta este a doua parte a glosarului nostru, puteți citi prima parte aici.

Linia telefonică de avertizare

Linia telefonică de avertizare este canalul prin care cineva raportează un comportament ilegal sau neetic. În mod tradițional, o linie telefonică de avertizare se referea la un serviciu bazat pe telefon, dar în prezent se referă și la un tip de sistem digital de avertizare sau o combinație de platforme.

Vezi mai jos sistemul de avertizare.

Denunțare/avertizare internă

Atunci când un angajat sau orice persoană care are cunoștințe despre o organizație raportează un comportament neetic sau ilegal la locul de muncă, prin sistemul de raportare propriu al companiei sau canalul de avertizare.

Spălare de bani

Un proces ilegal de transformare a banilor câștigați sau dobândiți ilegal în active legitime.

Pseudonimizare

O procedură de gestionare a datelor utilizată pentru a ascunde informațiile personale cu „pseudonime”, adică nume fictive. Un pseudonim nu poate fi legat direct de o persoană reală fără informații suplimentare. Datele pseudonimizate sunt tot date cu caracter personal vizate de reglementările privind protecția datelor.

Avertizare publică

Avertizorii pot alege să facă publice, apelând la presă sau la rețelele sociale, informațiile pe care le au despre nereguli. Acest lucru se poate întâmpla dacă persoana consideră că raportarea internă sau externă ar duce la represalii sau că nu va fi luată nicio măsură. De asemenea, poate apărea atunci când există un pericol iminent și evident pentru viață, sănătate sau siguranță sau daune extinse aduse mediului.

Canal de raportare/avertizare/whistleblowing

O cerință a Directivei UE privind avertizarea de integritate este deâinerea unui canal prin care cineva poate raporta o conduită incorectă sau o încălcare a legii. Canalele de raportare pot fi scrise (de obicei, soluții bazate pe web) sau orale (prin telefon) și ar trebui să permită comunicarea și feedback-ul sigur în ambele sensuri.

Represalii

În ceea ce privește avertizarea de integritate, represaliile se referă la situația în care o persoană sau o organizație supune o altă persoană la o anumită formă de pedeapsă sau maltratare pentru raportarea unei fapte greșite suspectate sau reale. Directiva UE privind avertismentele impune ca legislația națională să îi sancționeze pe cei care aplică represalii.

Transparenţă

La locul de muncă, transparența se referă la a fi deschis și clar cu informațiile care sunt partajate, cum ar fi reguli, planuri, procese și alte măsuri.

Avertizor (de integritate)/Whistleblower

O persoană care se prezintă și dezvăluie informații cu privire la presupuse fapte greșite, abateri sau activități ilegale, care au loc de obicei într-o organizație publică, privată sau guvernamentală. Un avertizor poate fi un angajat, un fost angajat, un membru al consiliului de administrație, un antreprenor sau un furnizor, practic orice parte interesată a unei organizații.

Protecția avertizorilor

În conformitate cu noua directivă a UE privind avertismentele, cei care denunță și oricine îi ajută, sunt acoperiți de o lege privind protecția avertizorilor în statele membre ale UE.

Avertizare (de integritate)

Când cineva își exprimă îngrijorarea cu privire la ceva care se întâmplă, de obicei la locul de muncă, și care pare în neregulă. Aceasta nu este o plângere personală, ci preocupări legate de conduita necorespunzătoare sau încălcări ale legii, cum ar fi fraudă, mită, hărțuire sau probleme legate de sănătate, siguranță sau mediu.

Politica de avertizare (de integritate)/Politica de whistleblowing

Cursul de acțiune sau un document care stabilește modul în care o organizație gestionează denunțarea. Aceasta poate include informații despre ce este avertizarea de integritate, cum se raportează o conduită incorectă, cum este tratat un caz, la ce să vă așteptați și cum este protejat avertizorul.

Sistem de avertizare (de integritate)

Un sistem sau un canal de avertizare este un instrument de raportare a informațiilor despre conduita incorectă la locul de muncă. Include atât un canal de comunicare pentru avertizori, cât și un sistem pentru ca organizațiile să gestioneze cazurile.

Accesați aici pentru mai multe funcții ale sistemului de avertizare

Conduita greșită la locul de muncă

Conduita greșită la locul de muncă se referă la comportamentul neadecvat al angajaților sau al altor părți interesate, care are un impact negativ asupra organizației, mediului sau societății în general. Conduita greșită poate varia de la probleme minore la probleme majore și poate include comportament neetic, neprofesional sau criminal.

Mai citește și > 7 exemple de conduită incorectă la locul de muncă

Comportament neetic

Comportament sau acțiuni care ar fi considerate de cei mai mulți ca fiind greșite din punct de vedere moral, deoarece nu se încadrează în normele sociale. Comportamentul neetic poate aparține persoanelor sau organizațiilor.

Activitate ilegală

Acțiuni sau comportament care încalcă legea.

Vrei să afli mai multe despre avertizarea de integritate și canalele sigure? Citește mai multe despre legea avertizorilor de integritate a UE aici și pe EUR-Lex.

Cauți un canal de avertizare de integritate sigur? Citește mai multe aici.

Vrei să discutăm mai multe despre un canal de avertizare de integritate sigur pentru organizația ta?

Contactează-ne sau cere un Demo gratis!

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88