Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

7 exemple de conduită necorespunzătoare la locul de muncă

Examples of workplace misconduct.

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Frauda corporativă, luarea de mită și spionajul sunt aspectele pe care oameni le semnalează de obicei, și cele mai frecvente la care face referire mass-media sau filmele. În realitate, există mai multe tipuri de conduită necorespunzătoare la locul de muncă, însă, nu este deloc simplu să ne dăm seama care sunt acestea. Așadar, îndrumați angajații incluzând exemple scrise în politica dvs. privind informarea.

De ce să ajutați angajații să recunoască conduita necorespunzătoare la locul de muncă?

Includerea de exemple în politica organizației privind informarea ajută angajații să distingă reclamațiile personale de acțiunile dăunătoare. În acest fel se poate face economie de timp și resurse, deoarece problemele care se adresează Departamentului de Resurse Umane nu vor fi incluse în canalul de avertizare. De asemenea, o gamă largă de aspecte de conduită necorespunzătoare la locul de muncă indică hotărârea dvs. de a descuraja comportamentele lipsite de etică și de a vă proteja angajații.

Iată 7 exemple mai puțin cunoscute de conduită necorespunzătoare la locul de muncă.

1. Furtul

Acesta pare evident, dar furtul nu înseamnă doar deturnare de fonduri sau spălare de bani. Există și alte tipuri de furt la locul de muncă care pot părea banale, dar sunt totuși ilegale. Faptul că sunt definite îi poate ajuta pe angajați să știe că pot raporta orice formă de furt. Exemplele includ furtul de mărfuri, provizii, bunuri ale companiei sau chiar furtul de la colegii de serviciu.

2. Hărțuirea sexuală

Din nou, acest aspect poate părea evident, dar cazurile de hărțuire sexuală efectivă sunt înțelese diferit în funcție de oameni, companii și culturi. Dată fiind ambiguitatea, acest tip de conduită necorespunzătoare la locul de muncă, poate trece adesea neraportat. Nu este inclusă doar hărțuirea între colegi, ci și cea cauzată de clienți, furnizori, asociați și alții.

3. Abuzul de putere

Este vorba în mare parte de intimidarea la locul de muncă. Abuzul de putere apare atunci când o persoană își utilizează în mod abuziv autoritatea pentru a-i intimida sau a-i mustra pe ceilalți. Poate lua multe forme și este posibil ca oamenilor să le vină greu să raporteze astfel de incidente de teama repercusiunilor. Un canal de avertizare este eficient pentru a descoperi un astfel de comportament, în special dacă organizația precizează în mod clar care sunt comportamentele inacceptabile.

4. Falsificarea documentelor

Este vorba, de exemplu, de falsificarea semnăturilor, de modificarea documentației de mediu pentru îmbunătățirea rezultatelor sau de fabricarea certificatelor de conformitate. Toate acestea sunt ilegale și, prin urmare, pot fi raportate.

5. Încălcarea măsurilor privind sănătatea și siguranța

Regulile și normele de sănătate și siguranță au fost stabilite dintr-un motiv foarte bun. Dacă sunt încălcate, fie o singură dată sau mereu, pot cauza o situație periculoasă, chiar și accidente mortale. Dacă o persoană observă o încălcare a regulilor de sănătate și siguranță, dar nu este sigură cum să o expună, un canal de avertizare constituie un mod sigur și adecvat pentru a face acest lucru.

6. Deteriorarea obiectelor sau daunele materiale

Accidentele se întâmplă, dar, dacă un angajat deteriorează obiectele sau provoacă daune materiale în mod intenționat, acest lucru trebuie să fie semnalat, fiind un caz clar de conduită necorespunzătoare la locul de muncă. Nu numai că este lipsit de etică, dar poate pune alte persoane în pericol.

7. Consumul de droguri și/sau alcool

Consumul de droguri și/sau alcool la locul de muncă este, de obicei, inclus în codul de conduită al companiilor, de aceea, orice abuz înseamnă încălcarea regulilor. Dacă vă aflați sub influența drogurilor și/sau alcoolului, îi puneți pe ceilalți în pericol, iar în unele cazuri, încălcați și legea.

Lista nu se termină aici!

Acestea sunt doar câteva exemple. Nu este nici pe departe o listă completă. Aceasta variază de la o companie la alta și de la un domeniu la altul. Setul de politici trebuie să includă cel puțin exemple de conduită necorespunzătoare la locul de muncă ce constituie o amenințare pentru cetățeni. Dvs. stabiliți ce doriți să includeți în plus.

Începeți implementarea politicii privind avertizarea de integritate.

Dacă vrei să aflați cum puteți începe implementarea politicii de avertizare, consultați ghidul nostru privind implementarea soluției de avertizare.

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Avertizarea de integritate în industria ospitalității: Protejarea clienților, a angajaților și a reputației organizației
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88