Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

3 avantaje ale avertizării interne

A woman discussing the advantages of internal whistleblowing.

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Directiva UE privind avertizarea de integritate a intrat în vigoare la sfârșitul anului trecut, dar la începutul anului 2022 doar două țări UE adoptaseră o lege națională cu privire la aceasta.  Este deci mai bine ca organizațiile să implementeze acum un sistem de avertizare internă sau ar trebui să aștepte până când aceasta devine o cerință legală

Ce se întâmplă dacă un angajator nu încurajează oamenii să semnaleze neregulile sau nu dispune de instrumente adecvate pentru a face posibilă avertizarea internă Consecințele ar putea fi ireparabile.

Iată trei avantaje ale încurajării avertizării interne, în fața inacțiunii și așteptării momentului în care această cerință devine lege.  

  • Evitarea expunerii publice 
  • Construirea încrederii 
  • Un secret al succesului 

 1. Evitarea expunerii publice

Un motiv evident pentru care este de preferat avertizarea internă, este acela de a proteja reputația organizației. Atunci când informațiile trec dincolo de limitele organizației și ajung la publicul larg, pot avea consecințe foarte dăunătoare. Este important ca organizația să fie conștientă de ilegalitățile existente și să aibă posibilitatea de a le aborda și rezolva, înainte ca acestea să fie dezvăluite presei sau altor organisme externe. 

Cum poate organizația să facă asta? Prin crearea unui sistem ușor de utilizat și sigur, care încurajează indivizii să raporteze comportamentul lipsit de etică la locul de muncă.  

 2. Construirea încrederii

Pe lângă faptul că au acces la un sistem de avertizare internă, este esențial ca alertorii să știe că vor fi protejați. Dacă un angajat este îngrijorat că vor exista consecințe negative dacă vorbește cu un manager sau cu HR, s-ar putea să nu vadă altă opțiune decât să își facă publice îngrijorările. Din păcate, în unele țări, avertizarea de integritate poate duce la concediere, retrogradare sau tratament inechitabil. Noua Directivă a UE privind protecția avertizorilor, își propune să oprească orice represalii față de cineva care dezvăluie un comportament incorect la locul de muncă. Un sistem de avertizare eficient și confidențial construiește o cultură bazată pe încredere, în care oamenii se simt protejați, încurajați și mai loiali organizației. 

 3. Un secret al succesului

Avantajele avertizării interne nu se opresc la protejarea organizației de oprobriul public. O cultură de business care permite avertizarea de integritate, arată o companie puternică. De fapt, lipsa de raportare poate fi la fel de dăunătoare ca și dezvăluirile către mass-media. Dacă nu știți că există o problemă, cum o puteți rezolva? O companie în care oamenii sunt încurajați să-și exprime preocupările în siguranță este mai bine pregătită pentru a rezolva problemele încă de la început. 

De asemenea, este un semn clar pentru alți colaboratori externi, precum investitorii, clienții sau viitorii angajați, că afacerea dvs este bazată pe integritate și etică, și deci demnă de încredere.   

Dacă vă gândiți să investiți într-un sistem intern de avertizare internă, solicitați un Demo Whistlelink și vă vom arăta cu plăcere cum funcționează.  

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88