Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

3 mituri despre Whistleblowing

3 whistleblowing system myths.

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Organizațiile sunt adesea sceptice în ceea ce privește încurajarea whistleblowing-ului sau avertizărilor de integritate, crezând că un sistem de avertizare va avea un impact negativ asupra reputației sau culturii sale, sau vor primi o mulțime de plângeri nefondate de la angajați sau parteneri nemulțumiți.

Din fericire, aceste temeri sunt greșite.

Mai jos, explorăm aceste trei preocupări comune cu privire la sistemele de avertizare de integritate.

  1. Ne va afecta reputația
  2. Ne vor copleși rapoartele
  3. Va crea o cultură negativă

Mitul 1: Denunțarea dăunează reputației unei organizații

Acest lucru ar putea fi adevărat dacă avertizorul ar merge direct la mass-media sau alt mediu extern. Prejudiciul ar putea fi creat înainte de a mai putea reacționa. Având un sistem intern de Whistleblowing și încurajând angajații să-l folosească, se poate împiedica filtrarea informațiilor către exterior.

Atâta timp cât rapoartele sunt gestionate corect, acesta oferă companiei posibilitatea de a identifica și aborda problemele într-un stadiu incipient, reducând ulterior posibilele riscuri și daune aduse reputației dumneavoastră.

Lectură recomandată> 6 beneficii ale whistleblowing-ului pentru organizații, pe care nu vă puteți permite să le ignorați

Mitul 2: organizațiile vor fi copleșite de avertizări având un sistem de Whistleblowing

Multe companii cred că pur și simplu a avea un sistem de Whistleblowing va însemna o avalanșă de rapoarte false (și adevărate!), deoarece oamenii vor raporta câte ceva doar de dragul de a o face.

Asta nu este neapărat adevărat și nici nu este neapărat un lucru rău.

S-a demonstrat că, în timp ce unele plângeri pot fi făcute din motive rău intenționate, majoritatea avertizorilor încearcă de fapt să facă ceea ce trebuie.

Primirea unui număr mare de avertizări poate părea să indice că există multe probleme de rezolvat, dar poate indica de fapt și că o organizație aplică bune practici de management și o cultură  sănătoasă, în care angajații se simt confortabili să vorbească despre ceea ce îi nemulțumește.

Mai multe rapoarte pot însemna mai multe probleme, dar când vine vorba de probleme care trebuie rezolvate, compania cu siguranță vrea să le cunoască. Cunoașterea lor este singura modalitate de a le opri și de a preveni daunele economice sau reputaționale grave.

Un studiu al Harvard Business Review a constatat că organizațiile cu cel mai mare număr de avertizări de integritate au de fapt mai puține procese și mai puține amenzi.

Deși primirea mai puținor plângeri poate părea un semn bun, deoarece indică faptul că totul funcționează bine, poate indica și faptul că politica de whistleblowing a companiei nu funcționează conform așteptărilor.

Este posibil ca angajații să nu aibă încredere în canalele de avertizare existente sau pur și simplu să nu știe unde să se adreseze pentru a raporta abaterile la locul de muncă. Prin urmare, este important să existe o politică de avertizare clară și transparentă, care să fie bine comunicată angajaților, raportarea să fie anonimă și să se explice modul de utilizare a canalului de raportare și cum vor fi tratate cazurile.

Lectură recomandată > Cum să încurajați angajații să raporteze o conduită incorectă

Mitul 3: sistemele de avertizare de integritate creează o cultură negativă

Organizațiile sunt îngrijorate de faptul că introducerea unui sistem de avertizare poate indica faptul că nu au încredere în angajați sau că doresc să încurajeze turnătoria. Prin urmare, reclamantul este îngrijorat de hărțuire și represalii, semne ale unei culturi negative.

În realitate, atunci când este făcut corect, este exact invers.

O organizație demonstrează acest lucru încurajând în mod activ angajații să-și raporteze preocupările și, dacă o fac, îi sprijină, câștigându-le mai mult încrederea. În consecință, crează o cultură deschisă și onestă, prin crearea unor relații de lucru mai bune și atrăgând loialitatea angajaților, care au șanse mai mari să raporteze folosind canale interne decât externe.

Acest lucru îmbunătățește de asemenea reputația companiei, deoarece trimite semnale puternice că organizația ia în serios problemele etice și este pregătită să abordeze orice abatere.

O cultură pozitivă cu accent pe etică poate face organizația mai atractivă pentru clienți, investitori sau angajați. De fapt, milenialii sunt mai preocupați să cumpere sau să lucreze pentru corporații care au standarde etice înalte decât pentru cele care nu au.

Un sistem anonim de avertizare de integritate, sau whistleblowing, este un bun indiciu al standardelor etice înalte, deoarece implică faptul că organizația nu are intenția de a riposta împotriva unui avertizor. În schimb, arată că organizația dorește să cunoască potențialele activități ilegale sau lipsite de etică, astfel încât să poată lua măsuri și să le poată corecta.

Dacă ești convins că un sistem de whistleblowing este o idee bună pentru tine, contactează-ne și te vom ghida pentru implementarea unui astfel de sistem în funcție de ce se potrivește cel mai bine organizației tale.

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88