Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Cum încurajați raportarea abaterilor și a conduitei necorespunzătoare la locul de muncă

Encourage employees to report misconduct.

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

În cazul în care comportamentul necorespunzător la locul de muncă trece neobservat sau neraportat, acest lucru poate fi dăunător pentru oameni și societate, în general. De aceea raportarea abaterilor este importantă. Dacă un angajat divulgă informații în exterior, va fi nevoie de mai mult timp pentru a rezolva situația, de aceea, sunt încurajate canalele interne de avertizare. Cu toate acestea, ele nu garantează divulgarea informațiilor în interiorul organizației.

Mai jos sunt prezentate sfaturi pentru crearea unui mediu de lucru de încredere, în care angajații să simtă că raportarea abaterilor și a conduitei necorespunzătoare este incurajată la nivel intern, iar organizația lor își protejează și oamenii, nu numai bunurile.

Creați o cultură deschisă

Construiți o cultură corporativă care încurajează activ raportarea abaterilor și a îngrijorărilor, și care sprijină angajații care fac acest lucru. O cultură a integrității are mai multe șanse să inspire angajații să raporteze abaterile la nivel intern.

Dați tonul corect de la nivelurile superioare de conducere. Modul în care compania abordează sistemul de avertizare și liniștea angajaților sunt consolidate dacă oamenii știu că, la nivelul conducerii, sunt susținuți dacă vorbesc deschis.

Comunicați procesul prin care se gestionează raportarea abaterilor

Creați o cultură deschisă și asigurați un nivel optim de înțelegere a procesului de avertizare internă prin comunicare transparentă și frecventă.

Pe lângă comunicarea valorilor de bază și promovarea comportamentului etic, este bine să explicați cum se gestionează raportarea abaterilor și cum trebuie făcută. Pentru aceasta, trebuie să dați dovadă de:

  • Transparență. Explicați exact cum funcționează procesul de avertizare.
  • Atenție. Arătați că înțelegeți preocupările angajaților și explicați cum le soluționați.
  • Constanță. Consolidați-vă implicarea și sprijinul.

Simplificați raportarea abaterilor

Alegeți o metodă de avertizare ușor de accesat și de utilizat. Încercați să îndepărtați cât mai multe obstacole. Oamenii sunt deja îngrijorați de ideea de a raporta conduita necorespunzătoare la nivel intern, de aceea, cu cât le vine mai ușor să facă acest lucru, cu atât mai mari vor fi șansele de a furniza informații.

Precizați exact unde se găsește canalul de avertizare, cum poate fi accesat și de pe ce dispozitive se poate raporta. Acest lucru este important în special pentru angajații care lucrează de la distanță.

În cazul în care canalul de raportare permite, realizați comunicarea în limba maternă.

Adoptați o atitudine liniștitoare

Reduceți teama de repercusiuni folosind un canal de avertizare care susține anonimatul. Asigurați-vă în mod repetat angajații și pe celelalte părți implicate relevante că raportarea abaterilor este confidențială și că nu vor exista repercusiuni.

Dacă persoanele au încredere că le veți proteja împotriva consecințelor negative, este posibil să creșteți șansele de raportare a abaterilor la nivel intern.

Insuflați încredere

Desemnați persoanele potrivite pentru a primi rapoartele, astfel încât acestea să fie gestionate în mod profesionist și confidențial.

Reacția dvs. este crucială în procesul de clădire a încrederii. Arată că îngrijorările sunt luate în considerare și tratate cu seriozitate. Încercați să răspundeți prompt, cu atenție și respect la fiecare raport în parte.

Insuflați mai multă încredere oferind un sistem cu o securitate înaltă a datelor, monitorizat constant pentru a proteja informațiile sensibile. Citiți cum lucrează Whistlelink pentru a păstra datele în siguranță.

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88