Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

6 beneficii ale avertizării de integritate de care organizațiile trebuie să țină cont

People discussing the benefits of whistleblowing.

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Fie că este vorba despre prevenirea delictelor grave, reducerea pierderilor sau încurajarea loialității angajaților, există câteva beneficii cheie ale avertizării de integritate în cadrul unei organizații, care pot fi o parte integrantă a succesului acesteia.

Șase beneficii pe care avertizarea de integritate le poate aduce unei organizații sunt: 

  1. Combaterea fraudei 
  2. Evitarea daunelor reputației 
  3. Prevenirea intensificării problemelor 
  4. Minimizarea pierderilor 
  5. Creșterea gradului de conștientizare 
  6. Crearea unei culturi deschise 
Să aruncăm o privire mai profundă asupra modului în care acestea beneficiază organizațiile. 

1. Ajută la combaterea fraudei

Încurajarea oamenilor de a expune faptele ilicite este un factor major în combaterea fraudei, a corupției și a comportamentului lipsit de etică. Simpla prezență a unui sistem de avertizare poate fi suficientă pentru a descuraja comiterea de activități ilegale, reducând astfel semnificativ riscul de fraudă.

2. Evită daunele reputației

Atunci când se efectuează o raportare prin canale interne, aceasta permite departamentului responsabil să o abordeze în mod corespunzător și discret. De asemenea, un sistem anonim ajută pe cel ce nu se simte în siguranță să împărtășească informații cu angajatorul prin intermediul acestui canal. Dacă nu există o soluție internă, se poate opta pentru dezvăluirea publică, dăunând potențial reputației companiei.

3. Previne evoluția problemelor

Unul dintre cele mai mari beneficii ale avertizării de integritate într-o organizație, este oportunitatea de a detecta problemele de la început. Atunci când informațiile sunt partajate direct cu echipa dedicată, compania poate face față problemei imediat, înainte ca aceasta să crească, prevenind daunele mai grave. Eliminarea din timp a acestor riscuri lasă companiei timp pentru a se concentra pe lucrurile cu adevărat importante.

4. Reduce pierderile

Atunci când sunt raportate activități ilegale, compania poate aborda problema rapid și preveni repetarea acestora în viitor. În acest fel, companiile evită pierderi serioase, dăunătoare tuturor, de la angajați până la clienți sau furnizori.

5. Crește gradul de conștientizare

Fără avertizori, este posibil să nu fim conștienți de infracțiuni sau abuzuri comise chiar sub ochii noștri. Informațiile pe care le transmit aceștia, indiferent de gradul de severitate sau de natura lor, pot crește gradul de conștientizare a problemelor și preocupărilor din cadrul unei organizații. Cu astfel de informații la îndemână, o companie poate învăța, crește și se poate dezvolta. Acesta este motivul pentru care un sistem adecvat de avertizare este esențial pentru gestionarea încălcărilor legii într-un mod rapid și constructiv.

6. Creează o cultură deschisă

O companie care arată că încurajează în mod activ angajații să raporteze preocupările și îi sprijină dacă fac acest lucru, va câștiga mai multă încredere. O cultură deschisă și onestă creează de obicei relații de lucru mai bune și loialitate, beneficiind de o productivitate crescută. În plus, angajații loiali au șanse mai mari să raporteze intern decât să dezvăluie informații în exterior, acesta reprezentând unul din principalele beneficii ale avertizării de integritate pentru companii.

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88