Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Directiva pentru Avertizarea de integritate. Ar trebui să fii îngrijorat?

Vad är EU:s visselblåsardirektiv?

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

17 decembrie a marcat data intrării în vigoare a Directivei pentru Avertizarea de Integritate. Deoarece acest lucru afectează toate organizațiile UE cu peste 50 de angajați, este posibil să vă întrebați dacă ați ratat un termen crucial.

Directiva impune tuturor organizațiilor din UE cu peste 50 de angajați să implementeze un canal de avertizare de integritate sigur, prin care angajații și alte părți interesate relevante să poate dezvălui acțiuni ilegale în deplină siguranță.

Organizațiile care au între 50 și 249 de angajați au timp până la 17 decembrie 2023 să implementeze un canal de avertizare de integritate.

Pentru angajatorii cu peste 250 de angajați, municipiile cu peste 10.000 de locuitori și companiile de orice dimensiune care prestează servicii financiare sau sunt expuse riscului de spălare a banilor, termenul a trecut!

Deși termenul limită de 17 decembrie a trecut, doar câteva state membre au transpus efectiv Directiva pentru Avertizarea de Integritate, și niciunul dintre acestea nu a impus un termen pentru ca organizațiile de orice dimensiune să se conformeze legislației.

Acesta este motivul pentru care încă nu ați ratat complet termenul limită, dar acesta se apropie.

Pentru a vedea care este situația actuală în țara dvs. și dacă există o nouă dată limită, verificați actualizarea Directivei UE pentru Avertizarea de Integritate.

Noile legi naționale de avertizare de integritate care au fost adoptate sau se află într-o fază avansată, indică sancțiuni mai stricte care depășesc cerințele minime ale Directivei UE.

Prin urmare, se recomandă ca organizațiile să ia acum măsuri preventive, cum ar fi implementarea unui canal de avertizare de integritate în conformitate cu prevederile legii, pentru a îndeplini cerințele minime ale Directivei. În acest fel, organizația va fi într-o poziție puternică și pregătită pentru a se alinia legislației locale privind avertizarea de integritate pe măsură ce aceasta este finalizată.

Pentru mai multe informații despre transpunerea în regiunea dvs. sau despre modul în care Directiva pentru avertizarea de integritate vă afectează, vă rugăm să luați legătura cu noi, iar Territory Managerul nostru local vă va contacta în curând. 

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88