Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Asigurați-vă compania în 8 pași simpli – partea a doua

Asigurați-vă compania

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Citim tot timpul în ziare despre: corupție, mită și scandaluri. Cu toate acestea, credem că „nu ni se va întâmpla asta niciodată”. Dar cum putem fi siguri? În această miniserie împărțită în două articole, vă vom ajuta să vă protejați afacerea de diferite tipuri de scandaluri. Aici este partea 2.

Dacă nu ați citit prima parte, o puteți găsi aici.

  • Pasul 5: Cunoștințe
  • Pasul 6: Urmărire
  • Pasul 7: Denunțare
  • Pasul 8: Consecințe

Asigurați-vă compania Pasul 5 – Creșteți cunoștințele despre corupție și conduită incorectă

După cum s-a scris în articolul anterior, o procedură nu este de nici un folos dacă nimeni nu aderă la ea. Prin urmare, este bine să comunicați politicile și procedurile companiei tuturor angajaților. Efectuați training-uri și asigurați-vă că creșteți gradul de conștientizare a situațiilor riscante. Este important de menționat că nu este vorba despre construirea unui sistem de informatori și spioni. Scopul este de a lucra împreună, de a atrage atenția asupra faptelor greșite și a diferitelor riscuri din cadrul organizației. În acest fel, ne putem strădui să întărim protecția împotriva, de exemplu, a corupției și a scandalurilor.

Asigurați-vă compania – pasul 6 – Asigurați-vă că se urmăresc procesele si procedurile

Odată cu dezvoltarea în continuă evoluție a tehnologiei și a oportunităților de afaceri, vor apărea și noi riscuri și amenințări. Prin urmare, trebuie să asigurăm o urmărire continuă a procedurilor și proceselor pentru a ne asigura că acestea sunt actualizate și conforme. Aceasta include, printre altele, inspecții și evaluări ale proceselor existente pentru a vă proteja și a securiza compania.

Asigurați-vă compania Pasul 7 – Facilitați rapoartele avertizorilor

Implementați un serviciu de avertizare de integritate pentru sesizările abaterilor observate de către angajați și alții. Este posibil să trimiteți o avertizare despre abateri și să rămâneți anonim? Cine va gestiona cazul și îl va urmări? Un angajat care dorește să-și raporteze șeful pentru conduită greșită nu este probabil să facă acest lucru dacă șeful este, de asemenea, responsabil pentru gestionarea rapoartelor. De aceea trebuie să facem pragul de raportare cât mai scăzut posibil și să ne asigurăm că există o persoană sau un departament desemnat care va fi responsabil de urmărire. În acest fel, nimic nu va fi uitat, trecut cu vederea sau ascuns.

Sfat de lectură: Factori cheie pentru ca sistemul dumneavoastră de avertizare să funcționeze

Asigurați-vă compania Pasul 8 – Fiți foarte clar că abaterile și faptele greșite nu vor fi tolerate

Compania trebuie să fie deschisă și transparentă cu privire la modul în care vor fi gestionate cazurile și să comunice că activitățile ilegale vor fi raportate poliției. Indiferent dacă infracțiunea sau abaterea este săvârșită de un angajat sau de un partener, compania trebuie să precizeze foarte clar că un astfel de comportament nu va fi tolerat. Infracțiunile pedepsite de lege nu vor fi rezolvate prin acorduri de reconciliere. Dacă angajații nu pot avea încredere în modul companiei de a aborda astfel de probleme, cel mai probabil se va întâmpla din nou și va duce la pierderea încrederii și a loialității. O încredere pierdută va dura foarte mult timp pentru a se reconstrui și va costa mult mai mult pe termen lung decât rezolvarea imediată a problemei.

Cuvinte finale

Aceasta a fost partea a doua a mini-seriei noastre. Până acum, sperăm că vă monitorizați îndeaproape afacerea și construiți o protecție eficientă, actualizată și bine comunicată. În esență, asigurarea companiei dumneavoastră se referă la contribuția zilnică a fiecărui angajat la conducerea afacerii într-un mod care să nu treacă cu vederea sau să nu observe problemele de securitate. Ajută-ți angajații să se ajute între ei și compania ta. În acest fel, toată lumea, inclusiv clienții și furnizorii, va ști că compania dumneavoastră este de încredere.

Vrei să afli mai multe despre avertizarea de integritate și canalele sigure? Citește mai multe despre legea avertizorilor de integritate a UE aici și pe EUR-Lex.

Cauți un canal de avertizare de integritate sigur? Citește mai multe aici.

Vrei să discutăm mai multe despre un canal de avertizare de integritate sigur pentru organizația ta?

Contactează-ne sau cere un Demo gratis!

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88