Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Avertizările de integritate în transport și logistică

Avertizările de integritate în transport și logistică

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Industriile de transport și logistică nu sunt străine de frecvente avertizări de integritate. În industriile esențiale de transport, cum ar fi aviația, căile ferate și transportul cu camioane, depindem de angajați pentru a semnala încălcările condițiilor de siguranță.

Unele dintre cele mai comune forme de avertizare includ apelurile telefonice către liniile de asistență, raportarea pe internet și e-mailurile. Avertizorii, împreună cu informațiile pe care le furnizează, sunt de obicei tratați cu cea mai strictă încredere. Pe parcursul anului trecut, firmele de transport și logistică din Marea Britanie au înregistrat o creștere cu 7% a avertizărilor de integritate. Problemele raportate au inclus reclamații legate de HR (27,6%), hărțuire (17%) și încălcări ale condițiilor de sănătate și siguranță (15,3%). Este interesant de remarcat faptul că procentul avertizărilor legate de sănătate și siguranță este de aproape trei ori mai mare decât media din Regatul Unit.

Statele Unite au avut, de asemenea, parte de avertizări de integritate în industria transporturilor și logisticii. În iulie 2021, o companie din Chicago a fost obligată să plătească despăgubiri de aproape 100.000 USD unui șofer care a raportat un accident la locul de muncă și un vehicul nesigur. Acest șofer a fost lăudat de către Administrația pentru Securitate și Sănătate în Muncă din SUA pentru că și-a susținut drepturile și pentru că a raportat pericolele la locul de muncă.

Companiile din transport și logistică au nevoie de sisteme sigure de avertizare de integritate

Beneficiile unui sistem bun de avertizare de integritate sunt larg răspândite, iar industria transporturilor nu face excepție. Asigurarea siguranței lucrătorilor ar trebui să fie întotdeauna prioritatea principală. Un serviciu de avertizare oferă posibilitatea de a aborda și remedia orice problemă cu echipamentul sau vehiculul înainte ca acestea să escaladeze în continuare.

Există, de asemenea, un risc reputațional pentru firmele din toate industriile, iar un sistem de avertizare este o modalitate de a minimiza acest risc. Directiva Whistleblowing (2019) prevede ca organizațiile cu mai mult de 50 de angajați să implementeze un canal intern de avertizare până în decembrie 2021. Alte cerințe includ urmărirea rapoartelor și aplicarea sancțiunilor pentru oricine obstrucționează avertizarea de integritate sau ripostează împotriva avertizorilor. Lucrătorii din transport și logistică, care cel mai adesea se află pe teren și nu într-un cadru tradițional de birou, au nevoie de acces la canalele de avertizare. Aceștia pot beneficia semnificativ de un sistem de avertizare online.

Deși Regatul Unit nu mai face parte din UE, companiilor comerciale li se poate cere totuși să țină pasul cu nivelurile UE de protecție a forței de muncă. Pe scurt, toată lumea beneficiază de avertizare, iar firmele de transport și logistică se pot asigura că lucrătorii lor raportează cu încredere orice nelămurire, fără teama de represalii.

Vrei să afli mai multe despre avertizarea de integritate și canalele sigure? Citește mai multe despre legea avertizorilor de integritate a UE aici și pe EUR-Lex.

Cauți un canal de avertizare de integritate sigur? Citește mai multe aici.

Vrei să discutăm mai multe despre un canal de avertizare de integritate sigur pentru organizația ta?

Contactează-ne sau cere un Demo gratis!

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88