Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Ce este și ce nu este avertizarea de integritate sau Whistleblowing

What is and what isn't whistleblowing

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Avertizarea de integritate (whistleblowing) se referă la raportarea unor acțiuni ilegale. Aceasta este adesea o abatere care are loc într-o companie, organizație sau organism public. Avertizorul poate fi orice persoană care are o relație strânsă cu organizația – cum ar fi angajați, foști angajați, furnizori, clienți, acționari, membrii consiliului de administrație, candidași la un loc de muncă sau stagiari.

Avertizarea de integritate externă

Un canal extern face posibilă direcționarea acestor preocupări către agenții oficiale desemnate de autorități. Un canal de raportare extern are obligația de a primi, urmări și oferi feedback cu privire la rapoartele din anumite domenii. Avertizorii pot alege să apeleze la un canal extern dacă au încercat să raporteze intern dar nu au primit un răspuns sau nu s-au luat măsuri, dacă organizația nu are un sistem de avertizare, dacă vă este frică de represalii sau dacă credeți că raportarea internă nu va schimba nimic.

Avertizarea de integritate internă

Atunci când cineva are suspiciuni cu privire la activitățile ilegale apărute la locul de muncă, le poate raporta organizației în cauză. Acestea pot fi adresate unui manager, departamentului de resurse umane sau prin intermediul unui canal intern de avertizare. Acesta poate fi un hotline, o adresă fizică sau un sistem de raportare online.

Avertizarea de integritate publică

Este situația în care cineva alege să divulge informații în mod public, presei sau rețelelor sociale. Avertizarea ar trebui să aibă loc în primul rând intern sau extern, dar există excepții de la regulă. De exemplu, dacă există un pericol iminent sau evident pentru viață sau consecințe devastatoare pentru sănătate, siguranță sau mediu. Un alt motiv poate fi faptul că avertizorul presupune că raportarea internă sau externă ar duce la represalii sau că abaterea nu va fi rectificată.

Când să raportezi

Raportarea se poate referi la un eveniment în desfășurare, ceva care s-a întâmplat deja sau ceva care se va întâmpla. Pentru avertizor, poate apărea un conflict de interese și poate fi resimțit ca o încălcare a încrederii. Pentru marea majoritate a avertizorilor, accentul se pune în primul rând pe protejarea publicului sau pe corectarea greșelilor, mai degrabă decât pe obținerea de beneficii pentru ei înșiși. Toate formele de avertizare sunt reglementate de Directiva UE privind avertizarea de integritate, cu condiția ca avertizorul să acționeze cu bună-credință și să aibă motive întemeiate să creadă că informațiile sunt corecte la momentul raportării.

Nu tot ce este greșit la locul de muncă este considerat avertizare de integritate

O nemulțumire personală nu este o chestiune de interes public deci nu se consideră avertizare de integritate. O raportare de acest tip trebuie să fie o faptă greșită care prezintă un interes public mai amplu sau activități ilegale, lipsite de etică sau dăunătoare care îi pot afecta pe alții în mod negativ, de exemplu:

  • Fraudă sau corupție
  • Hărțuire și discriminare
  • Încălcări ale standardelor de sănătate și siguranță
  • Daune mediului sau materiale
  • Infracțiuni ilegale deliberate

Lectură recomandată > 7 exemple de comportament incorect la locul de muncă

O plângere personală ar putea fi legată de comportamentul unui coleg sau o atitudine incorectă. Astfel de reclamații nu aparțin canalului de avertizare de integritate și trebuie tratate de către departamentul de resurse umane.

Vrei să afli mai multe despre avertizarea de integritate și canalele sigure? Citește mai multe despre legea avertizorilor de integritate a UE aici și pe EUR-Lex.

Cauți un canal de avertizare de integritate sigur? Citește mai multe aici.

Vrei să discutăm mai multe despre un canal de avertizare de integritate sigur pentru organizația ta?

Contactează-ne sau cere un Demo gratis!

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88