Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Interviu cu VP Whistlelink pentru Strategie și Dezvoltare

Implementera visselblåsardirektivet: Intervju med Whistlelinks VP.

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

În acest interviu, aflați despre adoptarea Directivei Whistleblowing la nivelul companiilor cărora li se adresează Whistlelink. De asemenea, obțineți situația actualizată a etapei în care se află țările în ceea ce privește adoptarea Directivei în legislația națională și aflați subiectele frecvente care, conform relatărilor clienților, apar în rapoartele de informare.

Î. În ce stadiu se află în prezent țările care adoptă Directiva UE privind informarea?

Tabloul general prezintă o situație mixtă acum. Unele state membre ale UE par să fi evoluat mai mult decât altele, în vreme ce unele nici nu au început. Implementarea nu s-a finalizat în nicio țară, însă unele țări sunt mai aproape de finalul implementării schimbărilor; se pare că unele legi naționale vor fi mai stricte decât cerințele minime ale Directivei.

De exemplu, am văzut că proiectul de lege din Republica Cehă, care a trecut de votul parlamentar, pare a fi gata de aplicat pentru companiile care au până la 25 de angajați. Cu toate că Directiva prevede că organizațiile cu peste 50 de angajați sunt cele care trebuie să implementeze canale interne de raportare.

În Danemarca, unde proiectul de lege a fost trimis pentru consultare publică, mass-media raportează faptul că noua lege națională își va extinde domeniul de aplicare pentru a include rapoartele de hărțuire sexuală.

Franța, Germania, Țările de Jos, Polonia, Portugalia, Spania și România se află în etapa de consultare publică și au înregistrat reacții mixte la proiectul de lege până în prezent. Suedia a mers mai departe cu legea privind informarea, care a fost prezentată în parlament, iar Irlanda a publicat proiectul de modificare a legii actuale privind informarea.

Indiferent cum arată legislația finală, fiecare stat trebuie să protejeze informatorul împotriva repercusiunilor, solicitând organizațiilor să implementeze canale de raportare sigure.

Î. Care este reacția companiilor la această adoptarea Directivei Whistleblowing?

Cu siguranță observăm o creștere a numărului de întrebări. Unele organizații sunt dornice să beneficieze imediat de un canal de raportare, altele vor să se asigure că toate procesele lor interne sunt implementate înainte de termenul limită de implementare de la sfârșitul anului. Însă, există câteva companii care spun că mai așteaptă puțin ca să vadă care sunt cerințele legislației naționale.

Colaborăm strâns cu partenerii noștri din numeroase țări, care constată o situație similară. Partenerii noștri sunt dornici să fie incluși în acest proces, astfel încât să fie pregătiți să ofere servicii complete de informare de îndată ce un client solicită acest lucru.

Î. Companiile pot începe să implementeze un canal de avertizare înainte de adoptarea Directivei Whistleblowing?

Desigur! Cu cât mai repede, cu atât mai bine, dat fiind că avantajele sunt atât de multe atunci când există o soluție internă de informare. Compania are posibilitatea de a încerca mai multe alternative înainte de a găsi cea mai bună soluție pentru activitatea sa. Și, în funcție de sistemul ales, compania trebuie să-l poată adapta cu ușurință la cerințele suplimentare din legislația națională.

Î. Cum se pregătesc companiile înainte de termenul limită?

Dacă o companie nu are deja o politică privind informarea, atunci evident că acesta va fi punctul de plecare. Însă, indiferent dacă dețin o politică sau nu, organizațiile intră în legătură cu noi, deoarece știu că au nevoie de o modalitate de a gestiona rapoartele de informare care să fie conformă cu cerințele Directivei.

Recomandare: începeți implementarea politicii privind informarea.

Conform Directivei, companiile cu peste 50 de angajați sunt obligate să implementeze și să gestioneze canale de raportare sigure și eficiente. Whistlelink oferă un astfel de canal de raportare sub forma unui sistem online.

Însă, Whistlelink nu a fost proiectat doar pentru a ajuta companiile să fie în conformitate cu cerințele. A fost, de asemenea, realizat ținând cont de utilizatori. Atât cei care îl gestionează, cât și cei care îl utilizează.

Î. Dați-ne câteva detalii.

Configurarea durează doar 10 minute și aveți acces instantaneu la panoul ușor de utilizat și la instrumentul de gestionare a cazurilor. Puteți să personalizați Whistlelink și să alegeți dintre 30 de limbi pentru a ajuta angajații să creeze rapoarte în limba maternă. Toți clienții primesc un pachet de înregistrare pentru ajutor la configurare; acesta oferă sfaturi și șabloane despre modul și locul în care pot să comunice cu canalul de raportare.

Găsiți mai multe informații despre produsul nostru pe site-ul nostru web.

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88