Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Protejați-vă compania în 8 pași simpli – Partea I

Asigurați-vă compania

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Citim tot timpul în ziare despre: corupție, mită și scandaluri. Cu toate acestea, credem că nu ni se va întâmpla asta niciodată. Dar cum putem fi siguri? În această miniserie împărțită în două articole, vă vom ajuta să vă protejați afacerea de diferite tipuri de scandaluri. Aici este partea I.

Corupția și conduita greșită nu trebuie să implice întotdeauna situații de mită sau delapidare de fonduri importante. Chiar și o abatere minoră poate dăuna companiei pe termen lung. În plus, șantajul și extorsiunea sunt potențiali factori de risc în cazul în care o conduită greșită apare deja în cadrul companiei. Așadar, actionați preventiv și creați proceduri de siguranță înainte de a fi prea târziu.

  • Pasul 1: Riscuri
  • Pasul 2: Protecție
  • Pasul 3: Politici
  • Pasul 4: Conformitate

Protejați-vă compania Pasul 1 – Identificați riscurile

Poate părea simplu și evident, dar ați efectuat cu adevărat o analiză amănunțită a riscurilor și a vulnerabilităților? Există anumiți oameni în companie care dețin informații importante sau au puterea de a lua decizii importante, ceea ce le face mai valoroase pentru companie?

Care acțiuni ar putea dăuna cel mai mult companiei dumneavoastră și care este este cel mai uñor de trecut cu vederea de către angajați? Cea mai bună practică este să implicați tot personalul și să începeți să vorbiți despre aceste probleme. A fost vreunul dintre angajați deja supus presiunii sau încercării de a influența procesele companiei sau de a dezvălui informații despre companie?

Protejați-vă compania Pasul 2 – Examinați protecția existentă

Nu reinventați roata. Cel mai probabil, există deja proceduri și factori care să vă protejeze afacerea de greșeli. Există procese de detectare a activităților ilegale, abaterilor și așa mai departe? Efectuați audituri, controale interne și verificări ad-hoc ale proceselor operaționale? Solicitați facturi și efectuați procese de due diligence cu privire la clienți, furnizori și parteneri?

Una dintre cele mai importante protecții pe care adesea nu o remarcăm este loialitatea angajaților. Se simt angajații loiali companiei, și ce putem face pentru a menține sau întări loialitatea atât față de companie, cât și față de manageri?

Protejați-vă compania Pasul 3 – Revizuiți directivele, politicile, fișele posturilor și procesele legate de analiza riscurilor

Toată documentația și instrucțiunile disponibile trebuie să facă parte din procesul de evaluare a riscurilor. Când se schimbă cerințele legii, de exemplu în ceea ce privește protecția datelor și facturarea digitală, va fi, cel mai probabil, necesară actualizarea documentele politicilor și directivelor pentru a reflecta aceste schimbări.

Dacă nu există proceduri pentru gestionarea anumitor situații, de exemplu o politică privind avertizarea de integritate, acestea ar trebui implementată cât mai curând posibil. În acest fel, vă asigurați că organizația dumneavoastră are o protecție adecvată împotriva diferitelor scenarii și situații posibile.

Citiți mai multe: Cum să ajutați angajații să înțeleagă politica dumneavoastră de avertizare

Protejați-vă compania Pasul 4 – Asigurați-vă de conformitatea procedurilor, directivelor și politicilor

Deși este indicat să existe proceduri documentate în formă scrisă, nu funcționează dacă nimeni nu le urmează. Este important să urmăriți conformitatea cu acestea, precum și să verificați sau audiați la fața locului. Mai presus de toate, managerii trebuie să dea un exemplu bun. Cu greu vă puteți aștepta ca angajații să respecte directivele și politicile dacă managerii nu o fac ei înșiși. O gândire de genul “siguranță pe primul loc” nu este întâmplatoare, ci este o modalitate de a conduce operațiunile întregii companii.

Poate că acum ați făcut primii pași pe calea de a vă proteja compania de fraude, escrocherii și comportamente incorecte. În următoarea parte a mini-seriei noastre, vom lua măsuri suplimentare pentru a ne asigura că organizația dumneavoastră este în siguranță și nu iese in evidență prin lucruri negative.

Citiți mai departe pentru partea a doua

Vrei să afli mai multe despre avertizarea de integritate și canalele sigure? Citește mai multe despre legea avertizorilor de integritate a UE aici și pe EUR-Lex.

Cauți un canal de avertizare de integritate sigur? Citește mai multe aici.

Vrei să discutăm mai multe despre un canal de avertizare de integritate sigur pentru organizația ta?

Contactează-ne sau cere un Demo gratis!

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88