Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Importanța sistemelor interne de raportare

importance of internal reporting systems

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Frauda și conduita greșită nu ar trebui să treacă niciodată neobservate în cadrul unei companii, dar cum sunt descoperite potențialele fapte greșite? Importanța existenței unor sisteme interne de raportare este evidentă în fiecare organizație, indiferent de dimensiune. În general, organizațiile care au implementat o funcție anonimă de avertizare de integritate înregistrează pierderi financiare mai mici decât cele care nu au implementat.

Conduita greșită poate fi descoperită în diferite moduri

Potrivit studiului global „Report To The Nations, 2020” de la ACFE (Association of Certified Fraud Examiners), sfaturile angajaților sunt extrem de valoroase în combaterea abaterilor. 43% din toate abaterile au fost descoperite datorită unui pont.

Raportul mai arată că numărul de sfaturi va crește odată cu implementarea sistemelor interne de raportare. Serviciile de avertizare le permit avertizorilor să rămână anonimi pe tot parcursul procesului. Prin urmare, este mai probabil ca indivizii să se simtă confortabil să tragă un semnal de alarmă cu privire la activitățile lipsite de etică la locul de muncă. Acest lucru ar putea salva compania o avere. Cu controale interne mai bune, putem reduce și riscul de deteriorare a reputației organizației.

Sistemele interne de raportare înseamnă angajați mai mulțumiți

Potrivit unui studiu realizat de PayScale, angajații care se simt de încredere de către management sunt în general mai fericiți și mai mulțumiți de locul lor de muncă. Prin implementarea unui serviciu de avertizare, organizația recunoaște că vocea fiecărui angajat în parte este importantă și poate face o diferență semnificativă. Acest lucru creează un efect de bulgăre de zăpadă în care angajații se simt mai responsabili și, împreună ca companie, se străduiesc să devină cei mai buni de pe piață.

Citiți mai multe: Cum să încurajați angajații să raporteze comportamentul neadecvat

Recunoașteți importanța sistemelor interne de raportare? Sunteți gata să discutați despre sistemele de avertizare pentru compania sau organizația dvs.? Whistlelink oferă o soluție all-in-one de avertizare de integritate cu canale de raportare anonime și propriul site web pentru funcția de avertizare. Contactați-ne pentru o încercare gratuită!

Vrei să afli mai multe despre avertizarea de integritate și canalele sigure? Citește mai multe despre legea avertizorilor de integritate a UE aici și pe EUR-Lex.

Cauți un canal de avertizare de integritate sigur? Citește mai multe aici.

Vrei să discutăm mai multe despre un canal de avertizare de integritate sigur pentru organizația ta?

Contactează-ne sau cere un Demo gratis!

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Acționați: Abordarea suspiciunilor de fraudă atunci când rapoartele interne sunt ignorate
Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88