Vezi idei utile, bune practici, și stai la curent cu ultimele știriBlog-ul Whistlelink

Avantajele avertizării de integritate 

Avantajele avertizărilor de integritate

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit:

Cum să fii aliniat la Legea 361/2022 privind avertizarea de integritate

Avertizarea de integritate, cunoscută în limbaj internațional ca „whistleblowing”, a fost în centrul atenției în ultimul deceniu și tot mai multe organizații adoptă politici și sisteme clar definite care acoperă această acțiune. Care sunt deci avantajele avertizării de integritate și de ce a devenit atât de importantă? 

Ce înțelegem prin avertizare de integritate? 

Când ne gândim la whistleblowing sau avertizare de integritate, avem tendința să ne gândim la scandaluri de amploare precum Cambridge Analytica sau LuxLeaks; cu toate acestea, încălcări ale legii ce pot părea minore sunt raportate tot mai frecvent. Avertizarea de integritate poate fi definită ca acțiunea de a divulga orice fel de comportament neetic sau fraudulent, indiferent de anvergura sa. Aceste comportamente pot include fraudă financiară, mită, evaziune fiscală, încălcarea legilor de mediu, supraveghere ilegală, riscuri pentru sănătate și siguranță și activități criminale. 

Datorită informațiilor furnizate de un avertizor de integritate sau alertor, se pot descoperi infracțiuni care altfel pot trece neobservate. Desigur, consecințele pentru făptuitor ar putea fi semnificative, ducând chiar la acuzații penale, în funcție de gravitatea acțiunilor acestora. Acesta este o parte din motivul pentru care avertizarea, denumita de asemenea și denunțare/raportare, a avut conotații negative în trecut, persoana care dezvăluia astfel de fapte fiind adesea etichetată drept trădător și suferind abuzuri și represalii. 

Cu toate acestea, în ultimii ani, a existat o schimbare în Europa în direcția abordării avertizării iar aceasta a fost pusă într-o lumină complet nouă. Guvernele și organizațiile recunosc avertizorii ca un atu esențial în combaterea activităților criminale care adesea pot trece neobservate. Ca atare, este important ca aceștia să fie protejați și susținuți pe tot parcursul procesului, motiv pentru care a fost introdusă o nouă Directivă pentru protecția avertizorilor de integritate în 2019. 

Noua Directivă a UE 

În urma scandalului Danske Bank din 2017, UE a deschis discuțiile privind introducerea de noi politici menite să combată frauda. Scandalul, în care acțiunea de spălare de bani a implicat aproximativ 200 de miliarde de euro s-a desfășurat pe parcursul a 8 ani, a fost descoperit datorită unui bancher. De atunci, avertizarea de integritate a fost reevaluată și au fost instituite reglementări stricte pentru a încuraja raportarea acestor fapte la locul de muncă. 

Rămâne un drum lung de urmat de către companii, persoane fizice și guverne pentru a se adapta la noua Directivă și a implementa sistemele necesare, însă aceste politici reprezintă un pas important către garantarea protecției avertizorilor, care, la rândul lor, poate reduce corupția și frauda în general. Un raport al Comisiei Europene a estimat costul mondial al corupției în UE la cel puțin 179 de miliarde de euro în fiecare an, ceea ce arată cât de necesar este un nou mecanism de prevenție.

Așadar, ideea din spatele noilor reglementări este de a oferi sprijin și protecție mai bune avertizorilor, pentru a încuraja semnalarea acestor fapte. Acest lucru implică o schimbare a proceselor, precum și a ideologiei, pentru a încuraja și a recompensa persoanele care îndrăznesc și oferă informații valoroase pentru a opri conduita incorectă. Odată ce noile reglementări sunt stabilite în mod corespunzător, se așteaptă ca acestea să reducă și să prevină în mod semnificativ comportamentul dăunător din nenumărate domenii, inclusiv financiar, mediu, sănătate publică, achiziții publice, siguranța consumatorilor și protecția datelor. 

Cum are loc avertizarea? 

După cum am menționat mai sus, diferite categorii de persoane pot avea rolul unui avertizor de integritate, în moduri diferite. Una dintre cele mai semnificative diferențe este între raportarea internă și cea externă. 

Internă

Când cineva din cadrul organizației, de obicei un angajat, raportează comportamentul dăunător unui superior. În acest caz, informațiile sunt dezvăluite și gestionate în cadrul organizației. 

Externă 

Când raportarea are loc în afara organizației. De exemplu, atunci când activitățile sunt divulgate presei sau raportate direct autorităților. Acest lucru are implicații mai profunde pentru companie, deoarece acestea vor fi făcute cunoscute public.  

Avantajele avertizării interne pentru companie sunt semnificative, deoarece aceasta oferă posibilitatea de a trata problema în mod confidențial și de a evita deteriorarea reputației. Prin urmare, punerea în aplicare a unui sistem și a unei culturi care încurajează oamenii să raporteze intern ar putea chiar salva vieți în organizație. 

Care sunt avantajele avertizării pentru organizații? 

Association of Certified Fraud Examiners (ACFE) a descoperit că 42% din fraudele corporative sunt descoperite datorită avertizorilor, mai mult decât dublu în comparație cu auditul sau orice alte mijloace. Nu există nicio îndoială că această practică ar trebui să fie o caracteristică esențială a oricărei organizații. 

Avertizorii beneficiază adesea de un punct de vedere unic din care pot afla despre ilegalități, putând fi chiar singurii cu acces la astfel de informații. Acesta este motivul pentru care ar trebui încurajați să vorbească, deoarece sunt incredibil de valoroși pentru organizația căreia îi aparțin.

În primul rând, permite companiilor să abordeze încălcările legii direct și rapid, evitând potențiale pierderi financiare mari cauzate de fraudă. Acest lucru lasă companiei și angajaților săi timpul necesar pentru a se concentra pe ceea ce este important, cum ar fi dezvoltarea afacerii, atingerea obiectivelor și garantarea satisfacției angajaților. 

În plus, nu există nicio îndoială că angajații care vorbesc despre aceste fapte, demonstrează loialitate și onestitate față de organizația în care lucrează, promovând un mediu de lucru etic. Un sistem de raportare funcțional și discret ajută la promovarea unei culturi a încrederii și a transparenței, creând astfel o forță de muncă deschisă, comunicativă și puternică. Pe scurt, denunțarea ilegalităților contribuie la crearea unei culturi corporative etice, iar cercetările au demonstrat că organizațiile cu raportări mai frecvente sunt mai puternice pe termen lung. 

Așadar, beneficiile avertizării de integritate într-o organizație sunt considerabile și furnizarea de politici clar definite împreună cu un sistem accesibil arată angajamentul companiei față de colegi. La urma urmei, cui nu-i place o organizație în care vocea angajaților este apreciată și se iau măsuri împotriva activităților ilicite? 

Care sunt avantajele avertizării de integritate pentru persoane fizice? 

În primul rând, trebuie să ne întrebăm ce este un avertizor? Răspunsul scurt este: oricine raportează fapte greșite într-un mediu de lucru. Tindem să-i considerăm a fi doar angajații companiei, dar nu este întotdeauna așa. Aceștia ar putea fi orice persoană care a fost în contact cu compania, inclusiv furnizori, antreprenori, clienți și chiar cineva care doar s-a prezentat la un interviu. 

A afla că într-o companie se desfășoară fapte ilegale poate fi o poziție incomodă și dificilă pentru oricine și este nevoie de curaj pentru a dezvălui adevărul. Pentru a încuraja indivizii să semnaleze, aceștia trebuie să fie protejați împotriva represaliilor de orice fel, atât din partea persoanelor implicate în acele activități, cât și a oricărei alte persoane din cadrul companiei. Drept urmare, trebuie să li se furnizeze instrumentele adecvate pentru a putea raporta ilegalitățile cu încredere. 

Datorită noii Directive, identitatea avertizorilor este păstrată confidențială și aceștia sunt protejați împotriva oricărei reacții, cum ar fi retrogradarea, represaliile sau orice fel de tratament inechitabil. Noile reglementări elimină riscurile care împiedicau oamenii să raporteze malpraxis, persoanele vor putea conta pe un sistem confidențial, direct, care le permite să vorbească fără griji.  

Indivizii care sunt martori ai unor comportamente greșite nu mai trebuie să aibă procese de conștiință și pot sta liniștiți cu privire la represalii. Însă importanța avertizării de integritate nu constă doar în a afce ceea ce trebuie din pripriul punct de veder, ci și în faptul de a contribui la formarea unui loc de muncă mai bun pentru toată lumea. Raportarea unei conduite incorecte în cadrul unei organizații este un apel la acțiune și reformă. 

În consecință, încălcările semnalate pot aduce schimbări pozitive la locul de muncă în ansamblu, schimbări de care beneficiază angajații și oricine are legătură cu compania. Pe scurt, avertizorii ajută la crearea unei organizații etice și oneste cu un mediu de lucru pozitiv și mai deschis pentru toți cei implicați. 

Cum poate beneficia societatea de pe urma avertismentelor de integritate? 

Deși deseori ne gândim la infracțiuni financiare atunci când auzim sintagma „avertizare de integritate”, multe alte sectoare intră sub umbrela Directivei UE, inclusiv sănătatea publică, mediul, siguranța consumatorilor și protecția datelor. Să aruncăm o privire la unele dintre cele mai comune domenii în care denunțarea infracțiunilor poate aduce beneficii societății. 

Financiar 

Detectarea fraudei financiare este cu siguranță cea mai mare și cea mai comună situație. În 2014, așa-numitul scandal LuxLeaks a ajuns pe primele pagini ale ziarelor din toată Europa. Un angajat a dezvăluit informații care indică faptul că peste 300 de companii mari au fost implicate în evaziune fiscală, folosind „companii fictive” cu sediul în Luxemburg. Evaziunea fiscală la o scară atât de mare implică pierderi uriașe pentru guverne și societate în ansamblu. 

Frauda îi costă pe contribuabili o mulțime de bani iar acesta este un preț pe care îl plătim cu toții. Un studiu din 2017 a arătat că UE pierde între 5,8 și 9,6 miliarde EUR în fiecare an din cauza infracțiunilor nesesizate, doar în domeniul achizițiilor publice. Acesta este motivul pentru care combaterea corupției și fraudei prin promovarea și protecția avertizorilor devine o prioritate pentru guverne, organizații și cetățeni. 

Mediul înconjurător

Conform noilor reglementări UE, orice practică ce are un impact negativ asupra mediului sau încalcă legile privind protecția mediului ar trebui raportată. Acestea includ poluarea, eliminarea necorespunzătoare a deșeurilor sau deteriorarea ariilor protejate. 

Respectarea legilor de protecție a mediului este responsabilitatea noastră socială și este în interesul tuturor, deoarece consecințele pot fi grave și de amploare. Prin urmare, dezvăluirea oricărei acțiuni care poate provoca daune mediului sau faunei sălbatice este, de asemenea, considerată avertizare de integritate și individul va fi protejat pentru ajutorul lor. 

Sănătate și siguranță

Noile reglementări urmăresc, de asemenea, să abordeze problema raportării insuficiente a problemelor de sănătate și siguranță. Nerespectarea legilor de sănătate și siguranță poate pune în pericol atât lucrătorii, cât și publicul larg. De exemplu, gândiți-vă la un șantier mare în centrul unui oraș, în care persoana însărcinată cu supravegherea lucrărilor decide să economisească materiale sau echipamente de siguranță pentru schele față de ceea ce dictează reglementările de sănătate și siguranță. Dacă aceste decizii nu sunt raportate ci remediate cu promptitudine, ele pot cauza accidente pe șantier, care pot pune în pericol atât lucrătorii, cât și civilii. 

Comportamentul ilegal nedetectat poate fi în detrimentul societății din multe puncte de vedere. Impactul generat poate afecta un grup mic de oameni sau poate avea implicații pe scară largă. Indiferent de circumstanțe, asta dă câștig de cauză delincvenților, promovând o societate în care înșelăciunea este răsplătită. Protejarea avertizorilor promovează o societate etică în care activitățile ilicite sunt oprite și prevenite. 

Cum să creezi o cultură de avertizare de integritate de succes în compania ta 

Știm că avantajele unui sistem de avertizare sunt mari și pot afecta mulți oameni de la angajați, furnizori și clienți, până la societate în general. Deci de unde începi? Urmează acești pași simpli pentru a implementa o cultură integră în compania ta.  

  1. Crează un sistem simplu și sigur pentru raportarea abaterilor 
  1. Crează o politică clară de avertizare și asigură-te că toată lumea este familiarizată cu aceasta, oferind instruire și resurse accesibile. 
  1. Încurajează comunicarea deschisă  
  1. Când are loc o avertizare, sprijină persoana și ține-o la curent cu privire la situația semnalată 
  1. Promovează în mod regulat beneficiile avertizării de integritate și siguranța raportării 

Există dovezi care arată că acele companii care oferă un canal de raportare anonim suferă mai puține pierderi financiare. În plus, oamenii sunt mai predispuși să raporteze nereguli prin intermediul unui sistem online special conceput, deoarece se simt mai protejați decât dacă ar trimite un e-mail sau ar efectua un apel telefonic. Este clar că, dacă o persoană nu se simte expusă riscului de a-și pierde locul de muncă sau de orice alt tip de represalii, va fi mai înclinată să raporteze neregulile detectate.  

Cu toate acestea, acest lucru nu este suficient. De asemenea, este important ca sistemul să fie ușor de utilizat și ca toți cei implicați în organizație să îl cunoască. Asigură-te că sistemul și politicile de avertizare sunt accesibile și comunică-le celor implicați cu regularitate.  

Considerente etice 

Implementarea unui sistem de avertizare ușor de utilizat și eficient creează o cultură a transparenței și onestității în cadrul organizației și ajută la protejarea bunăstării publice. Un sistem în vigoare, nu reprezintă doar o asigurare că organizația respectă legea, dar crează încredere în brandul său. Furnizorii, părțile interesate și clienții au mai multe șanse să dorească o colaborare cu un brand etic ce inspiră încredere. Încurajarea și susținerea avertizorilor de integritate esre cea mai puternică armă pe care o are orice organizație în lupta împotriva activităților ilegale și a comportamentului inadecvat. 

Vrei să afli mai multe despre avertizarea de integritate și canalele sigure? Citește mai multe despre legea avertizorilor de integritate a UE aici și pe EUR-Lex.

Cauți un canal de avertizare de integritate sigur? Citește mai multe aici.

Contactează-ne sau cere un Demo gratis!

Dacă ai vreun comentariu la acest articol sau ai vrea să știi mai multe despre Whistlelink, ne-ar plăcea să ne contactezi.

Cauți un canal de avertizare sigur pentru organizația ta?Vă rugăm să programați o oră în calendar pentru o întâlnire online!

Territory Manager
Maria Bobóc

WEBINARLegea privind protecția avertizorilor

Maria BobócTerritory Manager

Ești pregătit?

Marți |  09:00 – 09:30

 

WHISTLELINK BLOGUrmătorul articol...

Asigurarea protecției datelor în sistemele de avertizare de integritate: Cazul Aeroportului Bologna
Îmbunătățirea strategiei Vaticanului în materie de avertizare de integritate: Transparență, anonimat și nu numai
Avertizarea de integritate în industria ospitalității: Protejarea clienților, a angajaților și a reputației organizației
Whistlelink resources

Download the Whitepaper

Resurse Whistlelink

Descărcați documentul nostru tehnic gratuit

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne​

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări.

Habla con la Territory Manager
Maria Boboc

NE BUCURĂM DE CUNOȘTINȚĂ

Contactează-ne

Echipa noastră este gata să îți răspundă la întrebări. Găsește răspunsul în Centrul nostru se ajutor sau completează formularul de mai jos și te vom contacta în cel mai scurt timp. De asemenea ne poți suna!

Vorbește cu Territory Managerul zonei
Maria Boboc

HAPPY TO MEET YOU!

Get in touch

Our team is ready to answer your questions. Find the answer by visiting our support centre, or fill out the form below and we'll be in touch as soon as possible. Or simply give us a call!

Talk with Territory Manager
Annelie Demred

0046 (0)706 83 82 88